Frekvensomformere: Basic ATV320

Dette kursus henvender sig især til teknikere og ingeniører hos maskinbyggere samt slutbrugere, der har behov for at monitere frekvensomformere, ændre i opsætningen og integrere sikkerhed i omformerne.

Indhold
Undervisningen omfatter:

  • Introduktion til ATV320
  • Gennemgang af produkt, optioner og tilbehør
  • Opsætning af frekvensomformer til små, simple applikationer via display
  • Opsætning af ATV logic (PLC logic)
  • Introduktion til og opsætning af sikkerhedsfunktioner
  • Opsætning af frekvensomformer med SoMove.

Målgruppe
Dette kursus henvender sig især til teknikere og ingeniører hos maskinbyggere samt slutbrugere, der har behov for at monitere frekvensomformere, ændre i opsætningen og integrere sikkerhed i omformerne.

Forudsætninger
Som kursist skal du have en grundlæggende forståelse for frekvensomformere og deres anvendelse i industrien

Udbytte
Efter kurset er du i stand til at starte og monitere frekvensomformere fra Schneider Electric, dels via håndterminal og dels via softwaren SoMove.

Varighed
Én dag, 08.30 – 15.30, inklusive forplejning.

Undervisningsmateriale
Medbring en PC med den seneste version af SoMove installeret. Du kan hente den via Schneider Electrics website, www.se.com. Søg eventuelt på Google med ordene “somove schneider download”.

Kurset afholdes af Schneider Electric Danmark A/S
Underviser: Nikolai Kiersgaard

Start typing and press Enter to search